Slušaoci “Hita nedelje” Radija 202 izabrali “Child in Time” za “Hit nad hitovima”

Slušaoci emisije “Hit nedelje” Radija 202 izabrali su za “Hit nad hitovima” pesmu britanske grupe Deep Purpe – Child in Time. Odlučeno da je to najbolja pesma od svih koje su u proteklih 40 godina, koliko se emisija emituje, bile izabrane za hit sedmice.

Radio 202 logo, Foto: Promo

U finalu su Deep Purple podelili megdan sa domaćim bendom Smak koji je bio predstavljen pesmom “Daire”. Ono što privlači pažnju je da su oba izvođača u žanrovskom smislu hard rok grupe. Sa pravom se možemo zapitati kako to da se u najužem izboru za pobednika nije našla grupa koji zastupa neki drugi, ili od hard roka mlađi pravac u rok muzici?

Stvar je u tome da se “Hit nedelje” bira tako što muzička redakcija predloži određeni broj bendova za koje slušaoci glasaju. Nije nikakava tajna da se najuticajniji muzički urednici na 202 identifikuju upravo sa hard rok pravcem.

To je potpuno legitimno. Takođe, glasa se za one bendove čiju muziku 202 poseduje. A spisak rok bendova čiji materijal ta radio stanica nema je prilično veliki. Samim tim pesme tih grupa nisu u konkurenciji za “Hit nedelje”.

Takođe, među bendovima koji se bore u tom takmičenju najviše je onih hard rok i hevi metal orijentacije. Zato se u čaršiji 202 smatra radio stanicom koju slušaju uglavnom hard rokeri i metalci.

Ne ulazim u uređivačku politiku redakcije 202 ali smatram da se konzervativnim pristupom rok muzici sužava slušalačka publika. To nijednoj radio stanici naravno nije u interesu.

Takođe i publika koja redovno sluša 202 i prihvata njen muzički izbor ima pravo da sazna i zavoli neke druge pravce u roku. Ne vidim da su Sex Pistols, Joy Division, Nirvana, Stone Roses muzički u bilo kom pogledu manje vredni od Deep Purple.

Ali njih ćete čuti daleko ređe na 202 od pobedničkog benda. Iskreno bih voleo da 202, kao što je to nekad bio slučaj, sluša publika svih a ne samo srodnih muzičkih pravaca.

Tokom 80tih jedan od mojih omiljenih pank bendova Mrgudi je pobedivši na takmičenju demo grupa u organizaciji 202 dobio priliku da se nađe na LP kompilaciji “Ventilator”.

Stoga, sa poštovanjem apelujem na redakciju 202 da proširi svoju muzičku ponudu što će svakako biti korisno ne samo za slušaoce već i za tu radio stanicu.

Izvor: danas.rs

Električni orgazam koncertom proslavlja 40. rođendan

Slavni beogradski bend Električni orgazam ove godine slavi četrdeset godina postojanja i tim povodom održaće slavljenički koncert 19. marta u Kombank dvorani u okviru programa festivala “Kontakt”, najavili su iz benda.

Električni orgazam, Foto: Nikola Tomić

Slavni beogradski bena Električni orgazam ove godine slavi 40 godina postojanja i tim povodom održaće slavnljenički koncert 19. marta u Kombank dvorani u okviru programa festivala “Kontakt”, najavili su iz benda.

Frontment benda Srđan Gojković – Gile kaže da je veoma uzbuđen što će se veliki beogradski koncert održati u dvorani iz koje je sve krenulo i koja je veoma bitna za istoriju “Električnog orgazma”.- Naši fanovi znaju da smo Ljuba, Jovec i ja nakon koncerta grupe grupe Leb i Sol u Domu sindikata (današnjoj Kombank dvorani) otišli u kafanu Mornar i tamo napravili Električni orgazam. Pored toga, u istoj dvorani je nedavno održana i premijera filma o “Električni orgazam za ljude budućnosti”, autorke Marije Vukić, pa mislim da je ta dvorana idealna za svečanost koja nas očekuje – izjavio je Srđan Gojković Gile, frontmen Orgazma, pred beogradski koncert.

Urbana legenda kaže da je bend nastao 13. januara 1980. godine, a ime Električni orgazam predložio je Gile pošto mu je to prvo palo na pamet, želeći da na taj način namerno provocira i šokira tadašnji establišment.- Tog dana bili smo na koncertu grupe Leb i sol. Koncert je bio super, ali to nama, koji smo slušali to što smo slušali, s nabujalom tinejdžerskom energijom, jednostavno nije bilo dovoljno. Hteli smo nešto drugo i posle koncerta smo otišli u kafanu Mornar. Bila je, za to vreme jedna uobičajena situacija – nema konobara. Tako je i nastala jedna od naših prvih pesama, “Konobar” a te iste večeri nastao je i Električni orgazam – sećaju se članovi ovog kultnog sastava.

Gile napominje da su za dva meseca svi u Jugoslaviji znali za bend.- Od tada je prošlo tačno 40 godina, i za to vreme Električni orgazam je promenio mnogo članova i postava, preživeo i nadživeo nekoliko ratova i država, objavio mnogo antologijskih albuma i pesama, održao dosta koncerata, nebrojeno puta podigao veliku prašinu, bio na ivici raspada, ali je ipak opstao – istakao je Gile.

Izvor: b92.net

Liriklajn uvrstio Zvonimira Đukića Đuleta na svoju listu

Đukić se na eminentom internacionalnom sajtu, na poziv selektora, predstavio tekstovima pesama “Zemlja čuda”, “Klatno”, “Opasan ples”, “Brod od papira” i “Za godine tvoje”.

Zvonimir Đukić Đule, Foto: Marko Jovanović

Svetski priznata audio-poetska platforma Liriklajn, na svom sajtu koji neguje savremenu međunarodnu poeziju u audio i tekstualnom formatu, pored mnogobrojnih međunarodno priznatih pesnika, objavila je pet pesama muzičara Zvonimira Đukića – Đuleta, frontmena grupe Van Gogh.

Đukić se na eminentom internacionalnom sajtu, na poziv selektora, predstavio tekstovima pesama “Zemlja čuda”, “Klatno”, “Opasan ples”, “Brod od papira” i “Za godine tvoje”, koje su dostupne u audio i lirik formatu. Platforma je osmišljena tako, da svaki odabrani umetnik lično interpretira svoje tekstove. Pomenute interpretacije, ambijentalno prati muzika grupe Van Gogh.

U nastavku aktuelne turneje na kojoj promoviše svoj novi studijski album “More bez obala”, grupa će se po prvu put koncertno predstaviti publici u Skandinaviji, 31.januara u Malmeu i 01.februara u Oslu, a nakon pomenutih koncerata, grupu tokom 2020.godine, očekuje koncertna sezona u zemlji i inostranstvu.

Link ka profilu Zvonimira Đukića na Liriklajnu.

Izvor: telegraf

Bajaga i Instruktori spremaju poseban koncert za Dan zaljubljenih u novoj zagrebačkoj dvorani

Momčilo Bajagić Bajaga i njegovi Instruktori 14. februara spremaju poseban i jedinstven susret s Zagrebom. Osim što su najjači regionalni izvođač koji će nastupiti u gradu za Dan zaljubljenih, pripala im je i čast odsvirati prvi koncert u Hali, novoj multimedijalnoj dvorani koja će se otvoriti u Heinzelovoj 96a.

Bajaga i instruktori, Foto:Nebojša Babić

Nakon što je mnogo puta bez problema punio Dom sportova, stadion Šalatu ili, primera radi,
Arenu, Bajaga, jedan od najvećih rok autora u istoriji ovih prostora svoju će muziku na struju ovaj put dovesti u potpuno novi zagrebački multifunkcionalni centar.

Nakon autorskih uspeha unutar Riblje čorbe Bajaga se početkom 80-tih odlučuje na solo izlet obeležen sjajnim debi albumom “Pozitivna geografija” i prvim nastupom, upravo u zagrebačkom Kulušiću 12. aprila 1984. godine. Odluka da krene u samostalne vode pokazala se kao jedna od najboljih u muyi;koj istoroji regiona jer je praćen Instruktorima samo u prvoj deceniji rada isporučio megauspešna izdanja “Sa druge strane jastuka”, “Jahači magle”, “Prodavnica tajni” i “Neka svemir čuje nemir”.

U devedesetima Bajaga i Instruktori prolaze povremene promene postave, ali status suvereno učvršćuju izdanjima “Četiri godišnja doba”, “Muzika na struju” i “Od bižuterije do ćilibara”, a muzika puna optimizma i dalje uspeva preći granice nekadašnje države.

Svoju pozitivnu muzičku misiju nastavljaju i u 21. veku, između ostalog, albumima “Zmaj od Noćaja”, “Šou počinje u ponoć”, “Daljina, dim i prašina” i prošlogodišnjim, izvrsnim, “U sali lom”. Stvorivši neke od bezvremenskih pesama, poput „Sa druge strane jastuka“, „Tišina“, „Verujem – ne verujem“, „Život je nekad siv nekad žut“, „Plavi safir“, „Godine prolaze“, „Kad hodaš“, „Zažmuri“, „U sali lom“, „Lepa Janja, ribareva kći“, „Moji drugovi“, „Ti se ljubiš“, „Tamara“, „Dvadeseti vek“ ili „Muzika na struju“ Bajaga je sa svojim Instruktorima prodao više od impresivnih pet miliona nosača zvuka i bez problema se do danas zadržao na vrhu najvećih i najpopularnijih muzičara u Hrvatskoj.

Stoga nije ni čudo da je upravo Bajagi ponuđeno odsvirati prvi koncert u Hali, novom
multimedijalnom i multifunkcionalnom meeting pointu Zagreba. Klub, koncertna dvorana i kongresni centar u jednom obuhvaćaju zatvoreni prostor kapaciteta gotovo 3500 posetilaca te dvorišni prostor od dodatnih nekoliko stotina kvadrata.

Ulaznice u prodaju kreću od danas po ceni od 110 kn koja će biti na snazi do 15. januara. Od 16. januara do 13. februara cena će im iznositi 130 kn, a na dan koncerta 150 kn. U ponudi je i veoma ograničen paket koji uključuje dve ulaznice i parking mesto unutar dvorišta Hale po ceni od 230 kn.

Izvor: tportal.hr

Dejvid Bouvi dobija ulicu u Parizu

U čast velike britanske rok zvezde, ulica u “gradu svetlosti” nosiće njegovo ime.

Pariz će uskoro dobiti ulicu koja će se zvati po čuvenoj britanskoj rok legendi i autoru hitova “Heroes” i “Space oddity” Dejvidu Bouviju, prenosi “Srna”.

“Uskoro će biti ulica Dejvida Bouvija u 13. arondismanu Pariza”, rekao je lokalni zvaničnik Žerom Kume agenciji AFP.

Kume, poznat kao veliki ljubitelj Bouvija koji je umro 2016. godine, rekao da će ta ulica biti odmah pored stanice Austerlic u jugoistočnom delu Pariza.

“Imenovanje ulice mora da odobri gradska uprava Pariza u februaru”, rekao je Kume i dodao da pri tome ne očekuje probleme.

Legendarni pevač, tekstopisac i slikar, kultni lik glem-rok scene, preminuo je u 69. godini nakon teške borbe sa rakom koja je trajala 18 meseci.

Objavio je 26 studijskih albuma, devet “live” izdanja, 46 kompilacija, pet EP-ova, 111 singlova i tri albuma muzike za filmove.

Izvor: srna.rs

Luis Kapaldi i Dejv favoriti za muzičku nagradu Brit

Škotski pevač Luis Kapaldi (Lewis Capaldi) i londonski reper Dejv (Dave) favoriti su za titulu najboljeg solo muškog izvođača britanske muzičke nagrade Brit (Brit Awards), čija će 40. po redu svečana dodela biti 18. februara u Londonu.

Party, Foto: Pixabay

Kapaldi i Dejv su nominovani u tri kategorije – za najboljeg novog umetnika godine, najbolji album i najbolju pesmu.

Dejv je već osvojio u septembru nagradu Merkjuri (Mercury Prize) sa albumom „Psychodrama“ u kojem peva o identitetu crnaca i institucionalizovanom rasizmu.

U kategorijama najboljeg umetnika i najboljeg albuma nominovani su i Hari Stajls (Harry Styles), Majkl Kivanuka (Michael Kiwanuka) i Stromzi (Stromzy).

U kategoriji najbolje umetnice nominovane su Čarli XCX (Charli), FKA Tvigs (Twigs), Freja Rajdings (Freya Ridings), Mabel i Mahalija.

Nagradu Brit dodeljuje Britanska fonografska industrija, koja predstavlja udruženje britanske muzičke industrije.

Tu nagradu su prvi osvojili legendarni Bitlsi, a medju dobitnicima se nalaze i Prins, Eni Lenoks, Robi Vilijams, Adel, Sting, Piter Gebrijel, Dejvid Bouvi i Majkl Džekson.

Muzičke nagrade Brit dodeljuju se od 1977. godine i ekvivalent su američkom Gremiju.

Izvor: danas.rs

Arijana Grande će nastupiti na dodeli Gremi nagrada

Pevačica Arijana Grande vraća se dodeli Gremija nakon prošlogodišnjeg spora oko nastupa. Pevačica koja izvodi hit “Thank U, Next” je na svojim nalozima na društvenim mrežama objavila da će 26. januara nastupiti na 62. dodeli ovih prestižnih muzičkih nagrada.

Arijana Grande, Foto: Mast Irham

Ubrzo nakon toga, ova informacija je potvrđena i na službenom nalogu Gremija na Instagramu. Aerosmit, Ližo i Bili Ajliš su samo neki od izvođača koji će ove godine nastupiti na dodeli Gremija rame uz rame s Arijanom Grande, prenosi CNN.

Prošle godine ona je odlučila da ne nastupi niti da prisustvuje ovom događaju nakon spora s producentima.

Izvor blizak pevačici rekao je za CNNu to vreme da su producenti koji su zaduženi za realizaciju dodela nagrada u početku odbili izbor Grande da izvede pesmu “7 Rings”, da bi se kasnije složili pod uslovom da izaberu njenu drugu pesmu.

Ova 26-godišnja pop zvezda nominovana je u pet kategorija, a njen nastup na ovom događaju uslediće neposredno nakon što je objavila svoj koncertni album “k bye for now (swt live) ” te nakon što je okončala svoju Sweetener World turneju u Los Anđelesu.

Izvor: novosti.rs

Hauser obradio “Nessun Dormu” i snimio spot u šumi u kojoj je prohodao (VIDEO)

Stjepan Hauser je objavio novi spot za remek-delo svetske klasike. Na violončelu je odsvirao „Nessun Dorma“, ariju iz zadnjeg čina opere “Turandot” Đakoma Pučinija.

Stjepan Hauser, Foto: Roger Rich

Arija je postala muzički popularna nakon što ju je Lučano Pavaroti zapevao na otvorenju Svetskog prvenstva 1990. godine.

Spot je sniman u Istri, tačnije u Šijanskoj šumi (“Kaiserwald”), a Hauserovo emotivno i moćno izvođenje prati sedamdesetak mališana iz dečjeg simfonijskog orkestra, Udruga So Do – El Sistema Hrvatska. Režiju potpisuje Medvid produkcija.

Lokacija za snimanje također ima važnu simboliku jer je Stjepan Hauser prohodao baš u toj šumi.

„Nessun dorma“ će biti objavljena na Hauserovom prvom solo albumu „Classic“ (Sony Classical/Menart) na kojem će biti njegove omiljene klasične melodije koje je pažljivo birao i uradio aranžman za violončelo.

„To su najlepše i najromantičnije melodije ikad napisane u klasičnoj muzici. Dela najvećih kompozitora, odsvirana na violončelu, najlepšem i najromantičnijem instrumentu ikad“, opisuje tako Hauser svoj prvenac. Album je snimljen u pratnji Londonskog simfonijskog ortkestra, a produkciju potpisuje Robin Smit.

Posebnu pažnju je posvetio i Mocartu koji je napisao mnogo predivnih dela pa je bilo teško odabrati šta staviti na album, kaže Hauser koji je za ovaj album odabrao dirljive polagane stavke iz „Concerto for Clarinet „ i „Piano Concerto No. 21“ i „Lacrimosa“ iz Mocartovog Requiema. Među delima koje je obradio su još i „Swan Lake“ (Tchaikovsky), „Piano Concerto No. 2“ (Rachmaninoff), „Lascia Ch`io Pianga“ iz opere „Rinaldo“ (Handel) …, ukupno 16 vrhunskih dela izvedenih na violončelu.

Popis pesama:

1. Swan Lake
2. Rachmaninov 2nd Piano Concerto
3. Caruso
4. Air on a G String
5. The Nutcracker Suite
6. Concerto for Clarinet
7. Nocturne in C Sharp
8. Intermezzo (Cavalleria Rusticana)
9. River Flows in You
10. Lascia Ch’io Pianga
11. The Lonely Shepherd
12. Piano Concerto No. 21
13. Nocturne
14. Nessun Dorma
15. Lacrimosa
16. Adagio for Strings

Izvor: music-box.hr

Objavljena prva posthumna pesma Meka Milera (VIDEO)

Pesma “Good News” repera Meka Milera, koja je objavljena posthumno, je konačno puštena u javnost. Naime, na YouTube kanalu pokojnog repera je objavljen i spot koji prati pesmu, a sačinjen je iz materijala koji su nastajali tokom Milerove karijere. 

Pesma je izašla dan nakon što je reperova porodica objavila da je njegov poslednji album “Circles”, koji je ostao nedovršen, konačno gotov, a biće objavljen 17. januara.

Mek Miler je preminuo u septembru 2018, a njegov producent je obećao da će završiti album, što je sada i učinio.

U čast izaska ovog albuma, fanovi u Los Anđelesu, Njujorku i Pitsburgu će moći da prisustvuju pop-up izložbi koja će biti inspirisana reperovom muzikom.

Izvor: idjtv.com

Džipsi džez groznica u novosadskoj Sinagogi

Koncert pod nazivom “Džipsi džez fiver” biće priređen večeras u 20 časova u novosadskoj Sinagogi i na njemu će nastupiti specijalni gosti iz Francuske “Aseo kvartet”, Gijom Žuel, gitarista grupe “Zaz”, Mateo Galus i vokalna solistkinja Ana Štajer.

Asseo Quartet, Foto: Promo

Ovi vrsni muzičari nastupaju u Novom Sadu, u okviru turneje po Srbiji (Beograd, Subotica, Zrenjanin, Smederevo, Lazarevac). Virtuozne teme i intenzivne improvizacije dve gitare, violine i kontrabasa, kako najavljuje organizator koncerta Muzička omladina Novog Sada, dočaraće autentičan zvuk džez-manuša i parisku atmoferu.

„Aseo kvartet“ vodi gitarista Danijel Aseo, koji svira ovu vrstu muzike već 20 godina, kako u Francuskoj, tako i širom sveta. Komponovao je dela za svoj bend „Palinka“, s kojim je izdao tri albuma i nastupao u Francuskoj, Španiji, Engleskoj, Belgiji, Češkoj, Mađarskoj, Austriji, Meksiku, Šri Lanki, Maroku, Tunisu… Ovoga puta, na koncertu će biti izvedene kompozicije Đanga Rajnharta, ali i autorska dela u nešto modernijem stilu, s primesama istočnjačkog zvuka.

U svojoj četranestoj godini je Gijom Žuel počeo da svira gitaru, a 2002. otkriva džez manuš gitaristu Đanga Rajnharta i odlučuje da se u potpunosti posveti proučavanju ovog stila. Pevačicu Zaz Žuel upoznaje 2009, i nastupa sa njom na turnejama po celom svetu. Pre dve godine osnovao je svoju grupu “Džipsi trefik”, inspirisanu muzikom Đanga Rajnharta.

Rođen je na Sardiniji, Mateo Galus je diplomirao violinu na Konzervatorijumu u Kaljariju, na odseku za klasičnu muziku. Tokom godina se sve više približavao džez muzici, kako u smislu studiranja, tako i u smislu nastupa. Bavi se i komponovanjem, za razne pozorišne kompanije.

I Fedor Ruškuc, koji se bavi muzikom od detinjstva, svirajući prvo violinu, a zatim i kontrabas, studirao je muziku na akademijama u Austriji i Nemačkoj. Dobitnik je brojnih nagrada s ansamblom „Ist afer“, Kvintetom Magnusa Mela i Kvartetom Ferenca i Magnusa Mela, sa kojima je 2008. dobio i priznanje za najboljeg basistu, koje nosi ime Džimija Vuda. Nastupa širom Evrope, kao i u Rusiji i Aziji, a može se čuti na više desetina izdanja sa raznim sastavima.

Ana Štajer je diplomirala violu-odsek za klasičnu muziku na Kraljevskoj Muzičkoj Akademiji u Stokholmu, Švedska, a uporedo je tu pohađala i časove solo pevanja. Njen topli, ali i snažni glas, omogućio joj je da postane član renomiranog hora iz Pariza, „Gospel pour 100 voix“, sa kojom je imala na stotine koncerata u Nemačkoj, Belgiji, Švajcarskoj i Francuskoj. Kao vokalna solistkinja je mnogo puta nastupala sa talentovanim džez manuš muzičarima u Francuskoj, Engleskoj, kao i u Maroku.

Ulaznice za ovaj koncert staju 500 dinara i prodavaće se dva sata pred početak koncerta na ulazu u Sinagogi.

Izvor: dnevnik.rs