Francuska pesma za Eurosong predstavljena je ove nedelje, a ministar Frank Rister se pobunio i rekao da mu tekst na engleskom “lomi čulo sluha”.
Pesmu “The best in me” peva Tom Lib, a Rister smatra da ona “ne ističe dovoljno ponos francuskog naroda”.
Odgovarajući na pitanje u francuskom parlamentu, Rister je rekao sledeće.
“Čuo
sam jutros pesmu na radiju, i malo mi je izlomila čulo sluha. Francuski
Javni servis doneo je nezavisnu odluku da deo teksta, naslov i refren
budu na engleskom jeziku. Stavio sam im do znanja da sam zapanjen time!
Svi bi trebalo da dajemo primer kada je u pitanju širenje francuskog
ponosa svuda i u svakoj prilici”, rekao je on.
Francuska nacionalna televizija brani svoju odluku činjenicom da bi pesma trebalo da “prenese univerzalnu emociju”, ali ovo nije prvi put da se Francuzi bune zbog engleskog. Četiri od prethodnih šest francuskih pesama imale su barem deo teksta na engleskom jeziku. Lib se nada da će pesmom “The best in me”, koja je inače napisana na engleskom pa je deo preveden na francuski, prekinuti loš niz Francuske na ovom takmičenju – poslednju pobedu odnela je “davne” 1977. godine.
Stanar Rock and Roll Hall of Fame i dobitnik Grammy® nagrada, pevač i muzički stvaralac, Ozi Ozborn objavio je novi , dugo iščekivani solo album, prvi u proteklih deset godina – Ordinary Man (Epic Records).
Ozzy Osbourne, Foto: Sony/Epic
Da bi proslavio dolazak albuma , Ozi je napravio istorijsko dešavanje, povezavši dve stvari koje jako voli, muziku i tetovaže. U 50 svetskih gradova, istovremeno, dešavala se promocija albuma tokom koje su fanovi mogli da dobiju tetovažu odabranu iz ekskluzivne tatu kolekcije inspirisane Ozijem.
Danas, na dan izlaska albuma, Ozi će srećnim fanovima potpisivati novi album u muzičkoj prodavnici Amoeba Recordsu Holivudu.
Albumu Ordinary Man prethodila su tri singla, epski klasik “Under The Graveyard”, koji je do sada ostvario preko 15 miliona preslušavanja i 5.3 miliona pregleda na YT kanalu, velika rock balada “Ordinary Man” [feat. Elton John] koja je do sada premašila 7 miliona preslušavanja, kao i žestoka “Straight To Hell” [feat. Slash] sa 6.9 miliona preslušavanja i preko 4.2 miliona YT pregleda.
Sinoć, Ozzy je zvanično podelio još jednu novu pesmu sa svojim fanovima širom sveta. U pitanju je nova saradnja sa poznatim američkim reperom, Post Malone, u rasturajućoj numeri “It’s A Raid”.Od đavoljeg bluz metala kojim dominira usna harmonika u pesmi “Eat Me”, preko zlosutne vanzemaljske “Scary Little Green Men”,do poetske, horske ispovedačke “Holy For Tonight” Ordinary Man predstavlja svako lice jednog od najuticajnijih, najbuntovnijih i najostvarenijih muzičkih ikona svih vremena.
ORDINARY MAN je prvi solo album Ozija Osbourna u skoro deset godina. Album je snimljen u Los Anđelesu, a na njemu su radili producent i gitarista, Andrew Watt, basista Duff McKagan (Guns N’ Roses) i bubnjar Chad Smith (Red Hot Chili Peppers). Osim njih, na albumu Ordinary Man , učestvovali su Ozijevi dugogodišnji prijatelji i saradnici, Elton John, Slash, Post Malone, kao i Tom Morello (Rage Against The Machine).
Nakon značajnog odjeka koji je ostvario njen EP “Black Jack Tango” i video spota za singl “Down To The Sea” , Bana je danas objavila novi video spot za pesmu “Your Lies”. Producent EP izdanja je Nenad Stefanović Japanac, koji je ujedno i autor muzike u pesmi “Your Lies”. Izlazak spota upravo se poklapa sa prolaskom pesme “Your Lies”u polufinale glasanja za singl godine Rok Godišnjaka 2019. Radio Beograda 202. i to u veoma jakoj konkurenciji.
„ Spot je snimljen u selu Čitluku nadomak Ljubovije u januaru 2020. Scenario za spot je osmislio i snimio Milan Gligoric, koji je i montirao spot, a ja sam usput dodavala ideje jer se i sama dobro razumem u video produkciju.
Ideja je bila da i kroz sliku prikažemo kako sedo slobode ne može doći ako ne prođeš kroz grotlo preispitivanja, zbunjenosti i bola. Prikazali smo trenutak u kome se ljubav muči, i kako konačno nestaje kada dotaknemo taj kraj osećanja tuge i usamljenosti.“ o spotu je rekla Bana.
Andrija Pavlović zabeležio je značajan svetski uspeh sa projektom LP Duo, a sada predstavlja i samostalna dela u vidu novog albuma. „Me and My Love on the Road To Honduras“, album koji je prošle nedelje najavio pijanista i kompozitor Andy Pavlov, slušaocima je sada dostupan, u izdanju Universal Music Serbia.
Andrija Pavlović, Foto: Promo
Ipak, iza, naizgled, novog imena Andy Pavlov stoji priznati pijanista i kompozitor Andrija Pavlović, koji se svetskoj publici predstavio najpre kroz izuzetno uspešan projekat LP Duo. Sada, pred ljubitelje klasične muzike i klavirskog zvuka izlazi sa svojim debi albumom.
„Me and My Love on the Road to Honduras“, podnaslova „The Minutes After Infinity for Piano Solo“ inspirisan je dubinom i misterijom jednog perioda njegovog života gde je sve što je do tada poznavao isparilo, da bi se potom iz guste magle pojavila velika ljubav, dom i novo razumevanje sebe.
„Ovaj album je Dnevnik Jedne Velike Ljubavi“, jednostavno objašnjava Andy Pavlov.
Andy Pavlov za sebe kaže da je južnoslovenski muzički apatrid, pijanista i kompozitor. Fascinacija klavirom kao objektom beskrajnog zvuka i stilova, vodila ga je kroz klasične muzičke studije klavira, savremenu popularnu muziku i konceptualnu umetnost. Inspiraciju je nalazio u radovima kompozitora Džona Kejdža, Telonious Monka, Gurđijeva/De Hartmana, Rubena Gonzalesa ili holandskog minimaliste Simeona Ten Holta, stvarajući svoj jedinstveni stil koji spaja senzitivnost klasike sa minimalizmom i hrabrošću da se eksperimentiše stvarajući muziku za srce i dušu.
Izdanje „ Me and My Love on the Road to Honduras“ je u Srbiji dostupno na servisima Deezer, Google Play i YouTube Music, kao i širom sveta u svim digitalnim prodavnicama: https://andypavlov.lnk.to/Honduras
Hrvatska glazbena unija i Croatia Records
saopštenjem su se oglasili na lavine reakcija koje je izazvala muzička
diva Josipa Lisac zbog izvedbe himne na inauguraciji Zorana Milanovića,
navodeći da je reč o nepoštovanju umetničke slobode i kreacije umetnice.
Josipa Lisac, Foto: Slavko Midzor
“Ovim putem se obraćamo svim medijima i učesnicima rasprave na
društvenim mrežama, koji već dva dana neumorno raspravljaju o himni i
izvedbi proslavljene muzičke dive, gospođe Josipe Lisac”, navedeno je u
saopštenju.
Nažalost, dodaje se, ovde se radi o potpunom nepoštovanju umetničke slobode i kreacije muzičarke čiji stil obožavaju sve generacije i vide je kao jednu od najvećih legendi domaće muzičke scene.
“Svakom dobronamernom čovjeku je jasno da se ne radi o nikakvom
vređanju himne. Stil i način interpretacije gospođe Josipe Lisac je
opštepoznat i ova je situacija još jedan dokaz da živimo u društvu u
kojem su ozbiljno poljuljane osnovne Ijudske i kulturne vrednosti, kao i
način komunikacije. Na molbu gospođe Josipe Lisac, želeli bismo da vas
obavestimo da ona više neće komentarisati reakcije na izvedbu himne
Republike Hrvatske prilikom inauguracije predsednika Zorana Milanovića”,
navodi se u saopštenju.
Isto tako, dodaje se, neće komentarisati ni predloge za krivičnu
prijavu niti bilo kakve slične buduće reakcije pojedinaca, udruženja
ili institucija, nezavisno o kom se mediju radi.
“Protekli dani bili su izrazito zahtevni, stoga Vas molimo da,
imajući u vidu njenu uvek dobru saradnju sa svim medijima, poštujete
njezinu privatnost. Zahvaljuje na podršci i tome što su mediji kroz
silne osvrte svima preneli vernu sliku sadašnjeg stanja u našem
društvu”, naveli su.
Josipa Lisac, nedavno je napunila sedamdeset godina života, a u
53 diskografske godine snimila je dela kojima i danas izaziva divIjenje
na svojim brojnim koncertima.
Isto tako jedna je od najnagrađivanijih izvođačica koja je, za
svoja dostignuća, sa saradnicima osvojila čak 22 Porina, a ove godine na
svečanoj dodeli u Rijeci, 27. marta, Upravni odbor Porina dodeliće joj i
Porin za životno delo.
Josipa Lisac unikatna je pojava hrvatske muzičke scene, umetnica vredna poštovanja i divljenja, stoji u saopštenju koje potpisuju Želimir Babogredac, direktor Croatia Recordsa i Nikša Bratoš, predsednik Hrvatske glazbene unije.
“Parni valjak”, pred kraj turneje “Runda 44”, održaće koncert 3.
aprila u “Spensu” u Novom Sadu. Bend je na ovoj turneji punio dvorane u
Beogradu, Ljubljani, Rijeci, Splitu, Banjaluci… Stigli su do Njujorka,
Čikaga i drugih gradova Amerike, a “Rundu 44” će, posle Novog Sada,
“odjaviti” 18. aprila u zagrebačkoj “Areni”.
Parni valjak, Foto: Promo
Nastao na temeljima zagrebačke “Grupe 220”, zvanično osnovan
11. novembra 1975, predvođen harizmatičnim pevačem Akijem Rahimovskim i
gitaristom i autorom Huseinom Hasanefendićem Husom, “Parni valjak” je
objavio dvadesetak studijskih, nekoliko živih albuma, kompilacija i
video-izdanja, prošavši kroz mnogobrojne promene postave. Nanizali su
mnoštvo hitova kao što su “Lutka za bal”, “Stranica dnevnika”, “Neda”,
“Uhvati ritam”, “Jesen u meni”, “Ugasi me”, “Sve još miriše na nju”,
“Ljubavna”, “Dođi”, “Zastave”…
Dobra pesma uvek nađe put – tvrdi Hus. – I sad snimamo numere koje postaju hitovi, bar po tome kako ih ljudi pevaju po koncertima.
Kreativnu moć grupa je, po ko zna
koji put, dokazala aktuelnim studijskim albumom “Vrijeme”, gde se, uz
pet prethodno neobjavljenih pesama, nalaze i odranije poznati singlovi
“Samo ti (Norma Bel)”, “Prolazi sve, zar ne?”, “Za malo nježnosti”,
“Opet se smijem”, “Ljubav”, “Vrijeme”, “Kad nemaš kud” i “Otkud ti
pravo”. Upravo je naslov turneje “Runda 44” proizašao je iz stiha pesme
“Kad nemaš kud” – “Ne znam koja runda, al’ još uvek stojim”.
“Runda 44” je izraz iz sportskog žargona za našu 44. godinu na sceni – objašnjavaju članovi benda.
Ulaznice za novosadski koncert koštaju 1.800 i 2.200 dinara, a mogu da se nabave na blagajni “Spensa”, i preko prodajnih mreža “Gigstiks” i “Tikets”.
Pesmu je objavio norveški pop trio A-ha 1985., a na Jutjubu je postavljena u januaru 2010. Ove godine spot je imao oko 480.000 pregleda dnevno, rekli su iz Jutjuba za CNN.
Bend je objavio dobre vesti na svom Twitter nalogu, s novom majicom kojom će biti obeležen ovaj događaj.
Ovaj spot dobio je 1986. godine šest nagrada MTV
Music Awards i bio je nominovan za omiljeni pop/rock spot na American
Music Awardsu.
Jedini drugi spot iz osamdesetih koji je dostigao milijardu pregleda je spot benda Guns N ‘Roses “Sweet Child O’ Mine”, koji se na Jutjubu prikazuje od Božića 2009. godine.
Ako ste zaboravili ovaj spot grupe A-ha ili ga do sada još niste videli i čuli, evo prilike:
Pop pevačica Antonia Gigovska pre nekoliko dana je predstavila pesmu „Kriva sam“, ali tada na makedonskom jeziku. Danas je predstavljena verzija na srpskom jeziku.
Kao i prva, i ova druga verzija izazvala je snažne emocije kod
publike. Podsećamo da je muziku za ovu pesmu uradio Darko Dimitrov, a
tekst potpisuju Igor Džambazov i Vladimir Danilović.
Inače, sama pesma je prelepa balada, i izaziva snažne reakcije kod publike. Pogotovo što i spot za ovu pesmu prati emotivnu priču iz pesme.
Mnogi popularni muzičari ove godine će prekinuti pauzu od snimanja i obradovati fanove novim albumima, a stranica Rolling Stone zabeležila je nekoliko onih za koje publika ima najviša očekivanja. Početkom 2019. godine, Bruce Springsteen naglo je prekinuo pauzu koja je trajala više od deset godina i napisao nekoliko tekstova za novi album. Objasnio je da je prikupio dovoljno materijala da njegov bend može snimiti novi album, a kako su ideje za tekstove dolazile same. Nije precizirao kada bi album mogao izaći, ali je njegov producent Ron Aniello rekao kako bi novi materijal svetlo dana mogao ugledati u toku 2020. godine.
Miljenik tinejdžerki, Justin Bieber, povukao se sa scene, oženio i posvetio porodici. Poslednji album objavio je pre više od dve godine, a u intervjuu za Vogue 2019. godine objasnio je kako se oseća stresno pri samoj pomisli da mora snimati muziku: “Radim i uspešan sam otkako imam 13 godina, tako da baš i nisam imao priliku da pronađem sebe u svemu tome”. Poslednje dve pesme koje je objavio su “Yummy” i “I Don’t Care”, a nedavno je najavio novi album koji će biti mnogo drugačiji od onih koje je snimao do sada.
Reper Drake takođe je na listi onih koji nameravaju objaviti novi album u tekućoj godini. U svojim intervjuima objasnio je kako sada ima novi pristup snimanjima i pisanju muzike, govoreći kako često pravi pauze između snimanja kako bi uživao u životu s porodicom i prijateljima: “To čini moju muziku dosta boljom, a moj radni dan dosta produktivnijim. Naučio sam uživati”.
Album na koji se verovatno najduže čekalo je onaj Rihannin, koji je fanovima obećan za prošlu godinu, ali će biti objavljen tek ove. Prema prvim informacijama, album se zove “R9”, a pevačica je na ovom materijalu radila duže od godinu i po, objasnili su producenti.
Neverovatna Adele najavila je album pod nazivom “30” koji će svetlo dana ugledati ove godine u septembru. Osim nje, fanovi Halsey, Tame Impale i Dua Lipe takođe će moći uživati u novim pesmama svojih omiljenih muzičara. Kesha i Selena Gomez su 2020. otvorile s novim albumima “High Road” i “Rare”, dok će Lady Gaga tek odlučiti koji joj mesec najviše odgovara za objavu novog materijala. No, sigurna je da je u pitanju 2020. godina.
The Killersi, The Weeknd, The 1975, Ozzy Osbourne, Green Day i Hayley Williams takođe će počastiti publiku novim pesmama do kraja ove godine, najavljuje Rolling Stone.
Legendarni pevač narodne muzike Halid Bešlić danas je održao promociju novog albuma “Trebević”, a ujedno i predstavio spot za istoimenu pesmu.
Halid Bešlić je nedavno na svom Facebook profilu zaintrigirao verne obožavaoce da je novi spot za pesmu “Trebević” snimljen u sarajevskom klubu “Aquarius Vils” i da je reč o veseloj pesmi koja će biti udarna pesma na novom albumu.
Halid Bešlić, Album: Trebević
Fanovi Halida Bešlića se imaju čemu nadati jer je “Trebević” sazdan od 11 budućih muzičkih hitova, koje su najavili ranije objavljeni singlovi “Ja bez tebe ne mogu da živim” i “Taman je”.