Pixies odabrali Slow Show za predgrupu na Tašu (VIDEO)

Legendarni Pixies izabrali su alternativce The Slow Show iz Mančestera za svoju predgrupu na koncertu 1. septembra na stadionu „Tašmajdan“ u Beogradu, saopštila je koncertna agencija Long Plej.

Ulaznice za koncert Pixies na Tašu trenutno koštaju 2.500 dinara za tribine i parter, odnosno 3.000 dinara za fan pit. Od 1. marta parter i tribine koštaće 2.800 dinara, a fan pit 3.500 dinara, preko prodajnih mesta i mreže www.tickets.rs

Beogradski koncert Pixies biće sjajna prilika za publiku iz Srbije da se uživo prvi put susretne sa The Slow Show, bendom prepoznatljivim po minimalističkim, ali epskim pesmama, omotanim u atmosferične zvučne pejzaže, što se može osetiti u „Bloodline“, „Dresden“ ili „Ordinary Lives“. 

Spajajući eksperimentalnu lepotu Talk Talk, sposobnost da se uokvire priče kao Nick Cave And The Bad Seeds, i Blue Nile odlučnost da ne bude potrošen nijedan suvišan ton, The Slow Show su stvorili nešto novo, samo njihovo, što se čuje na albumima „White Water“ (2015), „Dream Darling“ (2016) i „Lust And Learn“ (2019).

„Ranije sam govorio koliko su nastupi katarzični za nas. Sada smo svesniji koliko su katarzični i za našu publiku. Obično nas ne pitaju o našim pesmama, već nam govore kakvo značenje imaju u njihovim životima… Kad kažu kakav na njih efekat imaju naše pesme, to nas tako snažno drmne“, kaže frontmen Rob Gudvin (Goodwin).

Izvor: danas.rs

Anastasija Ražnatović objavila novu pesmu “Heroina” (VIDEO)

Pevačica Anastasija Ražnatović objavila je novu pesmu “Heroina”, koju je snimila prošle godine.

Tim povodom oglasila se pevači: Iz do sada neobjašnjivih okolnosti nedovršena verzija pesme “Heroina” koja je trebalo da se nađe na mom prvom albumu je procurela u etar pre nego što sam želela da je predstavim publici. Nisam htela da dozovolim da pesma kruži po društvenim mrežama jer nije bila dovršena u potpunosti, već sam donela odluku da objavim pesmu kroz lirik video – izjavila je Ražnatovićeva.

Cecina ćerka najavila je da će u narednih mesec dana snimiti i spot za novu pesmu.

Ovom numerom Anastasija je najavila svoj album prvenac koji bi do leta trebalo da se pojavi.

Izvor: novosti.rs

Letu Štuke 21. marta u Beogradu

Legendarna bosanskohercegovačka grupa predvođena Dinom Šaranom dolazi na četvrti Kontakt, u subotu, 21. marta. Od 21 sat nastupaju u Subbernom centru .

Letu Štuke, Foto: Promo

Šaranova lirika, vrlo intimna, jezgrovita, istinita, uvek aktuelna, hirurški precizno secira društvena stanja i događanja. To je jedan od glavnih razloga koji ovaj bend drži u samom vrhu muzičke scene regiona i zbog kojih važe za miljenike publike.

Pred nastup na manifestaciji Kontakt 2020 Letu Štuke su objavile i novi video spot za pesmu ,,Žad”. Muzika koju stvaraju Šaran i ekipa bila je primarna inspiracija umetnice Žane Force, koja potpisuje ovaj novi, očaravajući spot, nastao u tehnici ulje na staklu. Dugotrajan ručni proces kroz koji je prošla ne bi bio moguć bez pesme kao duhovnog vodiča.

Ulaznice su u prodaji po ceni od 1.200 dinara. Na veče koncerta, na ulazu u SubBeerni Centar, koštaće 1.500 dinara.

Inače, u okviru Kontakta nastupiće i Električni orgazam 19. marta u Kombank dvorani,21. marta u klubu Drugstore priprema se proslava jugoslovenske new wave epohe – nastupiće Paraf, Obojeni program i Artan Lili a posebnost ovogodišnjeg Kontakta biće i koncert koji će biti priređen 20. marta u Hali sportova ,,Ranko Žeravica” – radi se o koncertu ,,Za Koju”, za što brži oporavak frontmena Disciplin A Kitschme na kojem nastupaju Bajaga i Instruktori, Partibrejkers, YU Grupa sa specijalnim gostima – Radomirom Mihajlovićem Točkom i Nikolom Čuturilom, Čuturom, kao i grupa Straight Mickey and the Boyz.

Izvor: blic.rs

Muzičari uz pomoć algoritma stvorili svaku moguću melodiju (VIDEO)

Muzika je u osnovi kombinacija različitih nota koje se sviraju u različitim ritmovima. To znači da postoji samo ograničen broj mogućih kombinacija, što znači da se povremeno pojavljuju tužbe u kojima će jedan muzičar/bend tužiti drugog tvrdeći da su ukrali melodiju koju su napisali i upotrebili u svojoj pesmi.

Koliko su te tvrdnje legitimne zavisi jer mogu biti prilično subjektivne, a mogu biti i zastrašujuće za muzičare koji se probijaju, i koji ne žele konflikte sa kolegama. Kako bi pomogli u rešavanju ovog problema, dva muzičara Damien Riehl i Noah Rubin pitali su se kako bi bilo da naprave svaku moguću melodiju i postave ih na javni domen?

Upravo su to uradili gde su koristili algoritam za snimanje svake moguće melodije sa 8 nota i 12 taktova. Algoritam je potom prošao kroz svaku moguću kombinaciju nota sve dok nijedna nije ostala, što se rezultovalo sa oko 300.000 melodija u sekundi.

Prema Riehl-u, „Prema zakonu o autorskim pravima, brojevi su činjenice, a prema zakonu o autorskim pravima, činjenice ili imaju tanka autorska prava, gotovo nikakva autorska prava ili uopšte nema autorskih prava. Dakle, možda ako su ovi brojevi postojali od početka vremena, a mi ih samo sad izvlačimo, možda su melodije samo matematika, što su samo činjenice, a činjenice nije moguće kopirati.“ Nismo sigurni da li će njihova taktika uspeti i pomoći muzičarima, ali sigurno je da je pristup zanimljiv.

Izvor: Ubergizmo

Bend „Ničim izazvan“ 25. aprila u Kombank dvorani

Dobitnici MTV nagrade i predvodnici moderne balkanske pop-rok scene bend „Ničim izazvan“ će održati veliki samostalni koncert 25. aprila u Kombank dvorani, najavljuju organizatori.

Ničim izazvan, Foto: Vukašin Danilović

Singlom „Hajde dođi da popraviš stvari“, koji su objavili u oktobru prošle godine, najavili su rad na četvrtom studijskom albumu, a uskoro će objaviti još dve pesme koje će publiku pripremiti za koncert. I nove pesme će nositi prepoznatljivu energiju benda, a hitove „O tebi“, „Trideset“, „Rekla je“, „Pusti ljubav“ će na koncertu sigurno pevati na bis.

„Posle brojnih nastupa na festivalima u zemlji i regionu, ove godine ćemo održati velike samostalne koncerte u Zagrebu i Beogradu. Za ove nastupe se posebno pripremamo i verujemo da će publika zaista uživati. U Kombank dvorani će na bini biti 16 muzičara, jer će nam se pored pratećih vokala pridružiti i gudači, duvači i perkusije. Po prvi put ćemo nastupiti u ovom broju. Osim muzičara, podršku će nam dati i kolege sa kojima smo snimili duete“ poručuju članovi benda „Ničim izazvan“.

Svaka njihova pesma je drugačija, ali ima prepoznatljivu crtu. Tom karakterističnom zvuku je doprineo i sarajevski producent Đani Pervan, nekadašnji bubnjar sastava Letu Štuke i orkestra Darka Rundeka, sa kojim sarađuju od prve pesme.

Mladi momci iz Vrbasa i Beograda okupili su se da dečački stvaraju muziku, a za osam godina zauzeli su visoku poziciju na muzičkom nebu regiona. Prvi album su objavili 2014. godine, a poslednji album “Aurora” je do sada najozbiljniji poduhvat benda i u pesmama na tom albumu se našlo sve ono što su njihove ruke i glasovi naučili prethodnih godina.

Ovo će biti prvi beogradski nastup benda u prostoru sa mestima za sedenje i članovi benda najavljuju najveći i najlepši koncert do sada. Karte se mogu kupiti online i na svim prodajnim mestima tickets.rs, kao i na biletarnici Kombank dvorane.

Izvor: danas.rs

Gadžet koji korisnike pretvara u instrumente (VIDEO)

Trend u okviru kojeg nastaju gadžeti koji menjaju načine na koje se proizvodi muzika i dalje evoluiraju, a poslednji nosivi uređaj pojavio se pod imenom Music Fingers.

Radi se o uređaju koji muzičke sposobnosti doslovno postavlja na vrhove prstiju korisnika, te im omogućava da bilo koju površinu pretvore u muzičku platformu. Uređaji koji se postavljaju na prste povezuju se sa Music Fingers aplikacijom preko Bluetooth-a, nakon čega korisnici mogu da muziciraju jednostavnim lupkanjem prstima.

Proizvodnja ovakvih uređaja postala je prilično kompetetivno polje, ali do sada ni jedan od ponuđenih uređaja nije dovoljno dugo zadržao interesovanje korisnika. Music Fingers bi to možda mogli da promene, budući da se radi o zanimljivom konceptu, ali je već mnogo onih koji tvrde da se radi o kratkotrajnoj senzaciji po visokoj ceni, budući da je za ovaj muzički ugođaj neophodno 70 dolara.

Izvor: The Verge

Neozbiljni pesimisti besplatno pametuju u Tranzitu u Beogradu

Antiglobal etno pankeri Neozbiljni pesimisti aktuelni album “Pametovanje iz provincije” promovisaće u Beogradu specijalnim klupskim koncertom 6. marta (23:00) u Tranzit Baru (Braće Krsmanović 8), uz slobodan ulaz za fanove.

Neozbiljni pesimisti, Foto: longplay.rs

Pesimisti će Beograđane podsetiti i na brojne stare pesme, pored novih, od kojih su se izdvojile singlovi i spotovi “Kao da nema”, “Bežim iz bende”, “Sudbina” i “Totalna demoralizacija”. Ulaz na koncert Neozbiljnih pesimista 6. marta od 23:00 je besplatan za posetioce, ali je poželjna rezervacija na broj telefona 065/87-26-948 (065TRANZIT).

“Draga beogradska publiko dođite 6. marta u Tranzit da posle dužeg vremena strpljivog čekanja čujete Pesimiste sa starom energijom, novim pesmama i mnogim iznenađenjima. Moći ćete da slušate pesme o našoj stvarnosti, a da vam to niko ne zabrani, ali ćete i pored tih mračnih priča sigurno otići kući sa osmehom na licu i puni pozitivne energije. Tog 6. marta provedite veče sa nama i naše pametovanje iz provincije”, kaže frontmen Igor Olujić.

“Pametovanje iz provincije” je angažovani album sa stavom, čijih 11 pesama govore o gorkim i teškim temama koje nas okružuju, kao što su odlazak iz države, korupcija, nepismeni političari, nedostatak institucija, rijaliti programi…a sve je zapakovano u prepoznatljivu veselu i poletnu muziku Neozbiljnih pesimista. Album benda iz Sombora objavila je krajem 2019. godine promoterska kuća Long Play na CD-u, jutjubu i digitalnim plaformama.

“Ko je slušao naše ranije albume, ‘Neka bude što biti ne može’ (2010) i ‘Omladinci kud’ ste pošli’ (2012), može da zaključi da je to to, ali opet drugačije. Mislim da su tekstovi na ovom albumu ti koji prave razliku, konkretniji su direktniji i realnije opisuju naše okruženje. Značajan pomak je urađen i u produkcijskom smislu gitare su jače i distorzije prisutnije nego do sad”, objašnjava Olujić.

Izvor: longplay.rs

Public Practice: nova njujorška pop-punk atrakcija ima pilot singl Compromised kojim najavljuje prvi album (VIDEO)

Njihov zvuk nije ništa što nismo već mnogo puta ranije čuli od Blondie, Television, Peaches, Yeah Yeah Yeahs i mnogih drugih prethodnika, ali Public Practice umeju da naprave dobru pesmu. To je ponekada dovoljno.

Njihov prvi album ‘Gentle Grip’ izaći će 15. maja za nezavisnu etiketu Wharf Cat Records, a već sada možemo da zavirimo u sadržaj istog i čujemo prvi singl ‘Compromised’.

Public Practice su već bez ikakvih izdanja privukli pažnju na sebe zanimljivim živim nastupima, našavši se, naravno, u pravo vreme na pravom mestu. Ako tome dodamo i spremnost pevačice Samante Jork (Samantha York) da nastupa u donjem vešu, prilično je jasno zašto su već prešli okean i zakazali svoju prvu britansku turneju.

Članovi benda su Samanta Jork – vokal, Dru Sitron (Drew Citron) – bas i sintisajzer, Skot Rozental (Scott Rosenthal) – bubnjevi i produkcija i Vins Mek Klilend (Vince McClelland) – gitara. Samanta i Vins su donedavno bili članovi postpunk benda Wall, dok su Skot i Dru došli iz benda Beverly.

Izvor: espreso.rs

5 Seconds Of Summer objavili novi singl “Old Me” (VIDEO)

5 Seconds Of Summer objavili su nostalgični singl “Old Me” koji je i ujedno poslednji singl sa njihovog predstojećeg albumu “Calm” koji će biti objavljen 27. marta za Interscope Records.

Uporedo sa novim singlom, australijski pop-rok bend objavio je i lyric video koji sadrži fotografije iz detinjstva svih članova benda uključujući Hemingsa, gitaristu Majkla Kliforda, basistu Kaluma Huda i bubnjara Eštona Irvina. 

“Old Me” je četvrti singl sa albuma “Calm” i prati prethodno objavljenje singlove – “Easier”, “Teeth” i “No Shame”. Iako je ovo četvrti po redu studijski album benda, on je ujedno i prvi koji je objavljen za Interscope Records.

Spisak numera albuma “Calm”:

  1. Red Desert
  2. No Shame
  3. Old Me
  4. Easier
  5. Teeth
  6. Wildflower
  7. Best Years
  8. Not In The Same Way
  9. Lover Of Mine
  10. Thin White Lies
  11. Lonely Heart
  12. High

Izvor: metropolismusic.rs

Pre 25 godina Frenk Sinatra je pevao poslednji put (VIDEO)

“Frenk je pevao punim plućima, sve je držao pod kontrolom, a onda je nestao u hladnjikavoj pustinjskoj noći”.

Nije bilo skrojenih saopštenja, nije bilo oproštajne turneje, pa čak ni jednog od onih koncerata koji se rasprodaju za nekoliko sati… Pokušao je to Frenk Sinatra još mnogo ranije, ali mu nije pošlo za rukom. Njegov poslednji nastup održan je 25. febrauara 1995. godiine, pred svega 1.200 odabranih gostiju. Niko nije slutio da ga više nikad neće čuti.
Muzička legenda je već dugo pre toga bio bolestan i umoran, te je retko nastupao. Ipak, “Frenk Sinarta golf turnir” bio je godišnja gala proslava na kojoj je on bio počasni gost. Uvek ju je otvarao sa jednu ili dve pesme. Na kalendaru za 1995. godinu, turnir je bio jedini upisan datum.

Tog dana Frenk je izgledao kao drugi čovek, govorio je Greg Fild, njegov dugogodišnji bubnjar i dobitnik sedam nagrada Gremi.- Preplanuo je, delovao je odmorno i u dobrom raspoloženju, čak je i zbijao šale. Veče je otvorio pesmom “I’ve Got the World on a String”, i to je bio stari Frenk. Nije propustio ni reč, ni ton. Onda je pozvao da sviramo drugu pesmu. Pa treću, pa četvrtu – rekao je Greg Fild.

Dok je sišao sa bine, već je održao mini-Sinatra koncert, otpevavši šest svojih klasika.- Njegova poslednja pesma i poruka bila je “The best is yet to come” (najbolje tek sitže)… “Come the day you’re mine . . . And I’m gonna make you mine”! Bilo je savršeno. Frenk je pevao punim plućima, sve je držao pod kontrolom, a onda je nestao u hladnjikavoj pustinjskoj noći – sećao se Fild.

Ispostavilo se da će to biti poslednji Sinatrin nastup u životu. Kamera nije bilo, te nije snimljen. Šest pesama koje je otpevao bile su  “I’ve Got The World On A String”, “You Make Me Feel So Young”, “Fly Me To The Moon”, “Where or When”, “My Kind Of Town” i pomenuta pesma “The Best Is Yet To Come”.Frenka Sinatru mnogi smatraju najboljim popularnim pevačem 20. veka. Novinari su mu dali nadimak Glas (Voice), a  veruje se da je lik Džonija Fontejna u “Kumu” inspirisan njime. Bio je oličenje američkog “šoumena”, a van pozornice prilično kontroverzna ličnost. Snimio je oko 100 albuma, a glumio je u 58 filmova.

Preminuo je u maju 1998. godine od srčanog udara.

Izvor: telegraf.rs